9 najhorších obedov

Portál epyk.com v spolupráci s odborníkmi na zdravú výživu zostavil rebríček desiatich „obedov“, alebo skôr náhrad obedov, ktoré sú pre ľudské zdravie asi tým najväčším výkričníkom. V drvivej väčšine obsahujú vysoké množstvo cukrov, bielej múky, rýchlo zasýtia, no hlad sa čoskoro znovu dostaví.


Fastfoodové hamburgery s hranolkami
Prvé miesto tohto rebríčka azda nikoho neprekvapí. Mastné, ťažké jedlá vyšperkované slaninou, dresingmi, korením, to naozaj nie je prototyp zdravého obeda.Hotové sendviče z obchodov
Takmer každý väčší obchodný reťazec má na svojich pultov vopred pripravené sendviče s rôznymi náplňami. Stačí ich len kúpiť, otvoriť obal a zahryznúť sa. Odborníci ale varujú, ž tieto „sendviče-trvalky“ čelia pri prenose do obchodov rôznym výkyvom tepla, prejdú viacerými rukami a čo je najhoršie, obsahujú mnohé konzervačné látky, aby sa čo najdlhšie „držali pri živote“. To všetko sa deje na úkor kvality.Muffiny
Mnohí ich milujú na raňajky či ako dezert ku káve, ale tlačiť do seba muffiny, kúpené v obchodoch, nie je zrovna najlepšia cesta. Muffiny obsahujú veľa masla a cukru a tieto látky na glykemickom indexe ich nájdete poriadne vysoko.
Pečené zemiaky
Asi málokto z nás ich nemá rád, ale po pravde, chuť a zdravie nie sú vždy najlepšími priateľmi. Napriek tomu, že pečené zemiaky nám škodia menej ako tie z fritézy, aj zemiaky sú v glykemickom rebríčku vysoko a spôsobia, že cukor v krvi prudko narastie, čo môže spôsobiť náhlu únavu. A to sa nám na pracovné popoludnie určite príliš nehodí.
Krekry
Patria určite k tým rýchlym potravinám, no rozhodne nie sú plnohodnotným obedom. Drvivá väčšina z nich je vyrábaná z bielej múky, ktorá voči celozrnej ťahá za kratší koniec. Okrem toho obsahujú veľa tukov i cukrov. Biela múka rozkolíš hladinu cukru a následne dochádza k ukladaniu tukov v tele.
Zabalené mäso z pultu
Obed v podobe uvareného či upečeného mäsa, umiesteného na pulte predajne v umelohmotnej miske a zabalenom do potravinovej fólie takisto nie je žiadna špička. Jednak preto, že konzument presne nevie, ako dlho sa tam to mäso „zohrieva“ a tieto predprípravené hotové výrobky často obsahujú nadmerné množstvo soli.
Pizza
Samozrejme, že nie je pizza ako pizza. Ak si dáte z času na čas na obed takú, kde nie je veľký podiel cesta a teda bielej múky, tak to nie je určite žiadna tragédia. Odborníci však varujú pred hrubým cestom a lákavou veľkou gramážou so sladkým drinkom ako bonusom, ako sa s tým neraz stretávame v obedovom menu. V tom prípade vám hrozí, že do seba dáte viac než 500 kalórii a 20 gramov tukov, čo určite zasýti žalúdok, ale na energii a výkonnosti to rozhodne nepridá.
Rožky, žemle
Rožky, myslíme tie biele, tukové, ako prílohe ku všetkému, nie sú ideálnou súčasťou obedu. Zvlášť, keď ich nakúpite desať a viac, lebo sú lacné a zasýtia. Podobne ako v predošlých prípadoch, najväčším problémom je biela múka a zvýšenie cukru v krvi.
Energetické tyčinky
Mnohí z nás si myslia, že energetické tyčinky sú veľmi zdravé a nutričné hodnotné. Opak je pravdou. Len máloktorá tyčinka totiž spĺňa kritéria, za ktoré sa v podstate len ukrýva. Miesto toho sú obchody plné akejsi čokolády v prestrojení. Fit tyčinky obsahujú bielu múku, veľa ovocného cukru, sladkých sirupov a majú vysoký obsah nasýtených tukov.Komentáre

 1. škoda, že všetky také obľúbené veci,ktoré sú rýchlo hotové sú nezdravé:-/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nech je ako chce aj tak to budem jesť :D Samozrejme nie každý deň

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pečené brambory mě dost překvapily... kdyby byly z fritézy nebo tak, ale i pečené nejsou zdravé... zajímavé :))
  Moc poučný článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. okrem tyčienk a krekier, všetko raz za čas na obed skonzumujem zemiaky asi najčastejšie:)
  nati♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. čo to trepem, vlastne ani muffiny na obed nejem ani to už hotové mäso ak je to to čo myslím:D

   Odstrániť
 5. Teda, tie pečené zemiaky ma prekvapili! Pizzu si robím zásade sama doma, najradšej úplné tenkú s oblohou :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. http://najmama.aktuality.sk/clanok/228190/zemiaky-su-napokon-lepsie-ako-sa-myslelo/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja sa zemiakov určite nevzdam.. asi preto treba jesť všetko lebo jedni tvrdia tak druhy inak:)

   Odstrániť
 7. Z hamburgerov mi je vždy zle, aspoň sa moje telo chráni samé a vôbec ma nepokúša, i keď tie hranolky by som si dala. hotové sendviče z obchodu som nejedla nikdy,muffiny z obchodu mi nechutia(rada ich pečiem sama doma),pizzu mám najradšej tie domácu...celkovo mám rada všetky veci, čo sa pripravia doma, jediný môj fast foodový hriech je asi kebab :D
  A zjesť jednu tyčinku ako hlavné jedlo? Taká padnutá na hlavu som hádam ešte nikdy nebola...

  http://kykyna.blogspot.sk/2013/08/prva-giveaway-na-blogu.html

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super :) Pozývam ťa na moju giveaway Stačí ak klikneš na BellesFleurs - BellesFleurs

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára